NZ Record Broken By Southland Rider James Jubb At Track Champs

Mar 22, 2019
1048 Views

Nine New Zealand and two Championship records fell on day one of the Vantage Age Group Track Cycling National Championships in Cambridge.

Southland’s James Jubb produced a stunning ride to lower the 1000m Time Trial record with a time of 1:07.961 in the men’s masters one category, while Adam Hamlin and Roger Bates also achieved the feat in the 500m version.

Around 220 riders from around the country have assembled at the Avantidrome to contest youth and masters age group titles over four days of competition.

Youngsters Jenna Borthwick (Canterbury) and Jack Carswell (WaiBOP) set the pace early on day one, breaking New Zealand records in the U17 2000m Individual Pursuit. In qualifying, Borthwick bettered the previous mark set by current Junior World Team Pursuit silver medallist McKenzie Milne, while Carswell sneaked past Laurence Pithie’s record by 0.147 seconds. Borthwick and Carswell both lowered their morning times to win gold in the evening finals, putting their fellow riders on notice for the rest of the week’s competition.

“I wasn’t expecting it at all, it was pretty amazing,” Borthwick said. “As a sprinter, this wasn’t an event I was targeting, I thought I’d just have a go and see how I went.”

Borthwick now holds a rare double: the under 17 flying 200m record and the 2000m individual pursuit, a feat which she describes as overwhelming, but one that makes her “pretty happy”.

Carswell went into the final looking to ride more consistently than he had in the morning.

“I was definitely hoping to get near the New Zealand record today as I put a lot of training in during the past few months. I didn’t stick to my schedule in the first race and that showed in my time, but I did a bit better in the final and it definitely worked out how I hoped it would, so I’m really happy.”

A number of records were also broken in the masters races with Lyn Peterken (Masters 5) and Penny Pawson (Masters 3) breaking the 2000m individual pursuit records in qualifying, and again in the evening final. Judijke Scheffer (Masters 1) also broke the New Zealand record, and Fiona Southorn (Masters 4), the sole Northland rider at the event, also posted a Championship record time.

Waikato Bay of Plenty’s Hamish Banks won the under 15 boys 500m time trial final in Championship record time, while fellow Waikato Bay of Plenty rider Antony Brown had a great day at the office, taking home two gold medals from two races.

Racing continues tomorrow with more individual pursuits and time trials as well as sprint, keirin and scratch races.

Results, Day 1:

Female, Individual Pursuit, 2000m: Masters 8, Final: Janice O’Brien (WCNI) 3:42.725, 1. Masters 6, Final: Shona McGrath (CTB), caught 1; Sandra Bromwich (WBOP), 2.Masters 5, Qualifying: Lyn Peterken (WBOP) 2:45.735, 1 (NZ record); Mandy Gumbley (Auckland) 2:46.825, 2; Robyn de Haas (WBOP) 2:47.501, 3; Judith Quax (WBOP) 2:55.521, 4. Masters 5, Final: Peterken (WBOP) 2:44.499, 1 (NZ record); Gumbley (Auckland) 2:46.899, 2; de Haas (WBOP) 2:46.800, 3; Quax (WBOP) 2:57.806, 4. Masters 4, Final: Fiona Southorn (Northland) 2:41, 731, 1 (NZ Championship Record); Sonya Barton (Southland) 2:52.922, 2. Masters 3, Qualifying: Penny Pawson (Auckland) 2:33.519, 1 (NZ record); Erin Criglington (Southland) 2:36.939, 2; Erin Gray (WBOP) 2:44.300, 3; Sandra Gatenby (WBOP) 2:45.972, 4. Final: Pawson (Auckland) 2:32.321, 1 (NZ record); Criglington (Southland) 2:38.029, 2; Gray (WBOP) 2:43.522, 3; Gatenby (WBOP) 2:46.522, 4. Masters 2, Qualifying: Geertien Venter (Southland) 2:46.391, 1; Claire Sherrington (WBOP) 2:47.163, 2; Renita Vanderhelm (WLG) 2:49.355, 3. Final: Venter (Southland) 2:45.759, 1; Sherrington (WBOP) 2:46.553, 2; Vanderhelm (WLG), 3. Masters 1, Final: Judikje Scheffer (WBOP) 2:39.106, 1 (NZ record); Nicola Cox (WCNI) 2:45.145).

Under-17, Qualifying: Jenna Borthwick (Canterbury) 2:29.237, 1 (NZ record); Prudence Fowler (WBOP) 2:32.052, 2; Jessica Spencer (Southland) 2:34.094, 3; Charlotte Spurway (Canterbury) 2:35.769, 4. Final: Borthwick (Canterbury) 2:28.797, 1 (NZ record); Fowler (WBOP) 2:31.338, 2; Spencer (Southland) 2:33.738, 3; Spurway (Canterbury) 2:35.398, 4.

500m Time Trial, Under 15: Seana Gray (WBOP) 38.967, 1; Mackenzie Barnett (WBOP) 39.116, 2; Ruby Spring (Auckland) 39.585, 3.

Male, Individual Pursuit 2000m:

Under 17, Qualifying: Jack Carswell (WBOP) 2:15.527, 1 (NZ record); Zack Patterson (WBOP) 2:16.766, 2; Mitchel Fitzsimons (Southland) 2:17.844, 3; Ryan MacLeod (Canterbury) 2:19.668, 4. Final: Jack Carswell (WBOP) 2:14.214, 1 (NZ record); Zack Patterson (WBOP) 2:17.598, 2; Mitchel Fitzsimons (Southland) 2:18.217, 3; Ryan MacLeod (Canterbury) 2:19.914, 4.

Male, 500m Time Trial: Under 15: Hamish Banks (WBOP) 35.933, 1; Jack Overweel (WCNI) 36.495, 2; Marshall Erwood (Southland) 37.468, 3.

Masters 10: Adam Hamlin (West Coast North Island) 44.512, 1 (NZ record). Masters 9: Roger Bates (Tasman) 43.409, 1 (NZ record). Masters 8: John Blake (WBOP) 41.111, 1; Colin Claxton (Auckland) 41.218, 2; Rod Hogarth (Canterbury) 41.510, 3. Masters 7: Graeme Litt (Canterbury) 37.808, 1; Dean Longhurst (Canterbury) 41.997, 2; Owen Henwood (Canterbury) 43.638, 3. Masters 6: Russell Scott (Auckland) 36.097, 1; Neil Familton (Southlan) 37.976, 2; Graham Bunn (WBOP) 39.020, 3. Masters 5: Andy Parker (Auckland) 36.022, 1; Peter Ashworth (Auckland) 36.684, 2; Ko Ouwehand (WBOP) 37.278, 3. Masters 4: Antony Brown (WBOP) 35.071, 1 (NZ record); Manu Robson (WBOP) 35.421, 2; Paul Kircher (CTB) 36.085, 3.

750m Time Trial: Masters 3: Bruce Cook (Wellington) 51.614, 1; Cliff Parker (Auckland) 53.047, 2; Grant Haggett (WCNI) 53.205, 3. Masters 2: Dan Rutland (WBOP) 53.184, 1; Grant Perry (Wellington) 55.233, 2.

1000m Time Trial: Masters 1: James Jubb (Southland) 1:07.961, 1 (NZ record); Rob Scarlett (Auckland) 1:09.662, 2; Gideon Burke (Wellington) 1:10.111, 3.

Scratch Race, Masters Cat 4: Kevin McComb (WBOP) 1, Graeme Litt (Canterbury) 2, Dean Longhurst (Canterbury), 3. Masters Cat 3: Neil Familton (Southland), 1; Andy Parker (Auckland), 2; Andrew Mckay (Auckland), 3. Masters Cat 2: Antony Brown (WBOP), 1; Timothy Carswell (WBOP), 2; Jamie Hodgkinson, 3. Masters 1: Gideon Burke (Wellington) 1, Andrew Weatherly (WBOP) 2, Andy Grainger (Auckland) 3.

Details: www.tracknationals.nz

Diverse Views Sought To Help Address Southland’s Poor Activity Rates
News, Sports
356 views
News, Sports
356 views

Diverse Views Sought To Help Address Southland’s Poor Activity Rates

News Desk - Jan 21, 2020

Sport Southland is seeking more diverse views in a bid to address the region’s poor activity rates. According to national…

Wrap Up Of the Under 18 Girls Softball Team At Nationals In Auckland
News, Southland
229 views
News, Southland
229 views

Wrap Up Of the Under 18 Girls Softball Team At Nationals In Auckland

News Desk - Jan 20, 2020

Lovey day in Auckland today with some much-needed sun. Slow start to the day against Auckland B. Nerves and travel…

Cycling New Zealand Riders Prominent In Classic
News, Sports
235 views
News, Sports
235 views

Cycling New Zealand Riders Prominent In Classic

News Desk - Jan 20, 2020

Cycling New Zealand’s Vantage elite track riders enjoyed outstanding success at the New Zealand Cycle Classic that finished in Masterton.…

Southland Cyclists to Represent NZ on the World Stage
News, Sports
205 views
News, Sports
205 views

Southland Cyclists to Represent NZ on the World Stage

News Desk - Jan 17, 2020

Five Southlanders form part of a 17-strong Cycling New Zealand squad competing in the UCI Track World Championships in Germany…

Entries Now Open For 2020 Surf To City
News, Sports
1021 views
News, Sports
1021 views

Entries Now Open For 2020 Surf To City

News Desk - Jan 12, 2020

Entries are now open for the annual ICC Surf to City on March 8, 2020. Sponsored by the Invercargill City…