Invercargill City Council 2019 Candidates

The next triennial local body elections will be held in 2019. Subject to the final determination of any current representation reviews, elections will be held for:

Mayor (1 Vacancy)

  • Rebecca Amundsen
  • Steve Chernishov
  • Darren Ludlow
  • Tim Shadbolt

Council (12 Vacancies)

  • Lindsay Abbott
  • Rebecca Amundsen
  • Arnold Allan
  • Toni Biddle
  • Thelma Buck
  • Steve Chernishov
  • Barry Chilton
  • Nobby Clark
  • Jay Coote
  • Waka Coughlan
  • Alex Crackett
  • Ian Edwards
  • Kari Garber
  • Wayne Harpur
  • Carol Jasperse
  • Peter Kett
  • Graham Lewis
  • Darren Ludlow
  • Alton McDonald
  • Shane Pleasance
  • Ian Pottinger
  • John Rikkerink
  • Nigel Skelt
  • Lesley Soper (Double dipper also standing for SDHB)
  • Barry Stewart
  • Russell Tempero
  • Lindsay Thomas
  • Juliana Thomson
  • Miriama Uamaki

Bluff Community Board (5 Vacancies)

  • Ray Fife
  • Gloria Henderson
  • Graham Laidlaw
  • Noel Peterson
  • Tammi Topi

Invercargill Licensing Trust (6 Vacancies)

  • Sean Bellew
  • Alan Denis
  • Tom Dowling
  • Mike Mika
  • Andrew Moreton
  • Karl McDonald
  • Steven Nally
  • Angela Newell
  • Paddy O’Brien
  • Stephen O’Connor
  • Suzanne Prentice

Environment Southland: (12 vacancies)

Eastern Dome (2 vacancies)

  • David Stevens
  • Jeremy McPhail

Fiordland (1 vacancy)

  • Roger Hodgkinson

Hokonui (1 vacancy)

  • Grant Hubber
  • Peter McDonald

Invercargill/Rakiura (6 vacancies)

  • Eric Roy
  • Neville Cook (Double dipper also standing for SDHB)
  • Lloyd Esler
  • Bonnie Mager
  • Bruce Pagan
  • Maurice Rodway
  • Jono Meredith
  • Robert Guyton
  • Chris McIntosh
  • Nathan Surendran
  • Ray France

Southern (1 vacancy)

  • LLoyd McCallum

Western (1 vacancy)

  • Nicol Horrell
  • Sera Perham
  • Gemma McGrath

Southern District Health Board

Southland Constituency (3 Vacancies)

  • Marion Poore
  • Kaye Crowther
  • Neville Cook (Double dipper also standing for Environment Southland)
  • Leanne Samuel
  • Ben Nettleton
  • Benje Patterson
  • Terry King
  • Pania Coote
  • Roland Meyer
  • John MacDonald
  • Lesley Soper (Double dipper also standing for ICC)

Otago Constituency (3 Vacancies)

  • Shannon Arnold
  • Gordon Dickson
  • Lyndell Kelly
  • Malcolm Mcpherson
  • John Chambers
  • Graham Clarke
  • Peter Rodwell
  • Lynday Rackley
  • Dave Cull
  • Ilka Beekhuis
  • Jason Bauchop
  • Bob Barlin
  • Ross Andrews
  • Craig Ashton
  • Jeanette Saxby
  • Andrew Velman
  • Rob Woodhouse

You may be interested

Funeral Notices  – Friday 20th September
Funeral Notices
762 views
Funeral Notices
762 views

Funeral Notices – Friday 20th September

Notices - Sep 20, 2019

If you would like your lost loved one's  death / funeral  notice or memoriam listed here, contact your funeral director for more…

SIT Zero Fees Southland Stags V Counties Manukau Team Naming
News, Sports
116 views
News, Sports
116 views

SIT Zero Fees Southland Stags V Counties Manukau Team Naming

Sports Hub - Sep 19, 2019

Following our narrow defeat last week against Manawatu, the SIT Zero Fees Southland Stags are excited to take on Counties…

City Chatter –  Make Your Vote Count
Election 2019, Opinion
238 views
Election 2019, Opinion
238 views

City Chatter – Make Your Vote Count

Opinion - Sep 19, 2019

Over the past three years this column has provided information and insights into issues of vital interest to City Council…