2019 New Year Honours (full list) Mayor Tim Now Sir Tim

Dec 31, 2018
2570 Views

Here is the full list with our very own Invercargill Mayor Tim now Sir Tim.

THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT

GNZM (Order of New Zealand)

Sir Stephen Robert Tindall, KNZM, Auckland, services business, community and environment.

DNZM (Dames Companion)

  • Distinguished Prof Margaret Anne Brimble, CNZM, Auckland, services science.
  • Diana Buchanan Crossan, Northland, services state.
  • Kerry Leigh Prendergast, CNZM, JP, Wellington, services governance and community.
  • Gaylene Mary Preston, ONZM, Wellington, services film.

KNZM (Knights Companion)

  • Dr Ian Bruce Hassall, Auckland, services welfare of children.
  • Robert Arnold McLeod, Auckland, services business and Maori.
  • Mr Robert Kinsela Workman, QSO, Levin, services prisoner welfare and justice sector.
  • Timothy Richard Shadbolt, JP, Invercargill, services local government and community.

CNZM (Companions)

  • Philip Frederick Bagshaw, Christchurch, services health.
  • Prof Margaret Ann Bedggood, QSO, Auckland, services human rights law.
  • Barbara Joan Chapman, Auckland, services business.
  • Prof Peter Roy Crampton, Dunedin, services education and health sciences.
  • Carmel Miringa Fisher, Auckland, services business.
  • Lieutenant-general Timothy James Keating, MNZM (rtd), Lower Hutt, services New Zealand Defence Force.
  • Barbara Anne Kendall, MBE, Whangaparoa, services sport.
  • Owen Thomas Mapp, Paraparaumu, services Maori carving and bone art.
  • Major Alfred Campbell Roberts, Auckland, services community.
  • Andree Elizabeth Talbot, Auckland, services Plunket Society.
  • Jennifer Cecily Ward-Lealand, ONZM, Auckland, services theatre, film and television.

ONZM (Officers)

  • Malcolm James Prentice Black, Auckland, services music industry.
  • Robert Falconer Campbell, Auckland, services wine industry.
  • Lindsay Griffiths Corban, JP, Auckland, services governance.
  • Ronald Crichton, Christchurch, services Paralympic sport.
  • Dr David Gordon Crum, Christchurch, services dentistry.
  • Dr Dianne Margaret Elliott (Dianne Sharp), Auckland, services ophthalmology.
  • Murray Edward Fenton, Auckland, services design and business.
  • Dr Ian Robert Hall, Dunedin, services mycology and agri-business.
  • Robert Andrew Hamilton, Auckland, services business.
  • Shirley Yeta Horrocks, Auckland, services documentary film-making.
  • William Russell Howie, Nelson, services environmental resource management.
  • Dr Michael Robert Johnston, Nelson, services geological science and history.
  • Diane Jean Lucas, Christchurch, services conservation.
  • Kristy Pearl McDonald, QC, Wellington, services law and governance.
  • Dr Jennifer Anne McMahon, MBE, Dunedin, services Red Cross.
  • Frances Ann O’Sullivan, Auckland, services journalism and business.
  • Rore Stafford, Otorohanga, services Maori.
  • Ahmed Hassan Tani, Christchurch, services refugee communities.
  • Robert Gerard Tapert, Auckland, services film and television industries.
  • Thomas Dawson Thomson, Christchurch, services manufacturing industry, philanthropy and community.
  • Maryanne Jennifer Tipler, Picton, services mathematics education.
  • Associate Prof Selina Tusitala Marsh, Waiheke Island, services poetry, literature and Pacific community.
  • Prof Adrianus Marie Van Rij, Dunedin, services health, particularly vascular surgery.

MNZM (Members)

  • Vaine Arai Areora , Auckland, services Cook Islands community and sport.
  • Glenn Thomas Ashby, Australia, services sailing.
  • Luisa Avaiki, Auckland, services rugby league.
  • Quentin Mountfield Bennett, Napier, services optometry, diving and conservation.
  • Carole Anne Beu, Auckland, services literary industry.
  • Edmund Bohan, Christchurch, services music, historical research and literature.
  • Robert Allan Brooke, Auckland, services education and heritage preservation.
  • Valerie Ann Burrell, Te Puke, services community and horticulture.
  • Associate Prof Andrew Brian Connolly, Auckland, services health.
  • Malcolm Cowie, Auckland, services football.
  • Rae Crossley Croft, Auckland, services as violinist.
  • Ingrid Joy Culliford, Whanganui, services music and education.
  • Rex Clifton Davy, Auckland, services rugby and community.
  • Gina Rosanne Dellabarca, Auckland, services film industry.
  • Paul Vincent Ellis, Christchurch, services music.
  • Lani Beth Evans, Porirua, services social enterprise.
  • Annette Cherie Fale, Auckland, services youth and Pacific peoples.
  • Tanu Daniel Gago, services art and LGBTIQ+ community.
  • Barry Robert Gardiner, Christchurch, services sport, particularly squash.
  • Rosalie Maria Goldsworthy, Moeraki, services wildlife conservation.
  • Glen Norman Green, Auckland, services youth and sport.
  • Elizabeth Sarah Harford, Lower Hutt, services palliative care.
  • Sergeant Arthur John Harris, Invercargill, services New Zealand Police and community.
  • Dr Rosemary Collinge Hipkins, Kapiti, services science education.
  • Alan Frank Hitchens, Tauranga, services journalism and community.
  • Daphne Annette Hull, QSM, Alexandra, services tourism and recreation.
  • Ms Denise Pamela Hutchins, ED, Nelson, services as justice of peace and health sector.
  • Gerda Christine Sophie Johnson, Hastings, services outdoor recreation and support for people with multiple sclerosis.
  • Prof Barbara Alison Jones, Auckland, services education and sociology research.
  • Ruxmani Vanmali Kasanji, Wellington, services Indian community.
  • Laurie Tamati Ngarue Sadler Keung (Laurie Wharemate-Keung), Auckland, services children.
  • Elizabeth Mary King, Auckland, services aviation.
  • Wana Joelle King, Cambridge, services squash.
  • Bogyung Ko (Lydia Ko), US, services golf.
  • Margaret Joy Kouvelis, Palmerston North, services local government and education.
  • Roberta Hannah Laraman, Cromwell, services tourism and heritage preservation.
  • Joan Lardner-Rivlin, QSM, Auckland, services seniors.
  • Prof Peter James Lineham, Auckland, services religious history and community.
  • Peter Stevenson Little, Carterton, services Maori land development and administration.
  • Fay Looney, New Plymouth, services arts, particularly photography.
  • Vinka Dragica Lucas, Auckland, services fashion industry and design.
  • Terry Isobel MacTavish, Dunedin, services theatre and education.
  • Vivien Rae Maidaborn, Wellington, services human rights and social entrepreneurship.
  • Heidi Melissa Mardon, Hamilton, services environmental education.
  • Celeste Mojo Mathers, Geraldine, services people with disabilities.
  • Prof Tracey Kathleen Dorothy McIntosh, Auckland, services education and social science.
  • Dr Karlo Estelle Mila, Auckland, services Pacific community and as a poet.
  • Dr Arbutus Mitikulena, Wellington, services health and Pacific community.
  • William Hugh Moran, Queenstown, services State, sport and youth.
  • Jennifer Patricia Morris, OAM, Australia, services music and charity fundraising.
  • Dr Paula Jane Kiri Morris, Auckland, services literature.
  • Simon George Mortlock, Lyttelton, services community and education.
  • Dr Susan Mary Bennett Morton, Auckland, services epidemiology and public health research.
  • Philip James Newbury, Invercargill, services glass art.
  • Pouroto Nicholas Hamilton Ngaropo, JP, Whakatane, services Maori and governance.
  • Thomas Michael O’Connor, JP, St Andrews, services seniors, local government and journalism.
  • Kerry Louise Owen, US, services children.
  • Raewyn Margery Peart, Auckland, services environmental and conservation policy.
  • Cushla-Mary Piesse, Christchurch, services Highland dancing.
  • Emeritus Prof Thomas Kenneth Prebble, Palmerston North, services tertiary education.
  • Anne Patricia Rodger, Dunedin, services women.
  • Georgina Hera Salter (deceased), Oamaru, services netball.
  • Fiona Samuel, Auckland, services television and theatre.
  • Sharon Norma Shea, services Maori health and development.
  • Prof Emeritus Ivan Augustine Snook, Palmerston North (deceased), services education.
  • Paul Stanleigh Spiller, Auckland, services chess.
  • Wendy Sporle, Kaitaia, services kiwi conservation.
  • Karen Louise Staples, Auckland, services food industry.
  • Dr James Robert Garfield Stewart, Pauanui, services children with genetic immune deficiency disorders.
  • Ava Marisha Strong, Thames, services karate and community.
  • Lance Allan Strong, Thames, services karate and community.
  • Vic Henery Tamati, Auckland, services prevention of family violence.
  • Sharon Wallace Torstonson, Christchurch, services community.
  • Tukua Turia, Auckland, services Cook Islands art and culture.
  • Elisabeth Vaneveld, Auckland, services arts management.
  • Mele Luisa Wendt, Wellington, services governance, Pacific community and women.
  • Rosemary Maud Wildblood, Porirua, services literature.
  • Dr Siouxsie Wiles, Auckland, services microbiology and science communication.
  • Kerry-Jayne Wilson, Cape Foulwind, services seabird conservation.

QSO (Queen’s Service Order)

  • Eleanor Anne Bodger, Christchurch, services seniors.
  • Martin John Dunne, CNZM, Wellington, services state.
  • Sonia Ann Faulkner, Auckland, services Girl Guiding.
  • Colin Archibald MacDonald, Wellington, services state.

QSM (Queen’s Service Medal)

  • Virinder Kumar Aggarwal, JP, Auckland, services Asian communities.
  • Frank Paul Bax, Paeroa, services lawn bowls and community.
  • Bhikhu Bhana, Auckland, services Indian community and sport.
  • Winifred Norah Bickerstaff, Napier, services music education.
  • Barbara Joan Brinsley, Dunedin, services art curation.
  • Warwick Peter Brooks , Tairua, services Fire and Emergency New Zealand and community.
  • Rev George William Bryant, JP, Tauranga, services publishing and community.
  • Mark Niven Buckley, Christchurch, services Fire and Emergency New Zealand and community.
  • Andrew Buglass, Hokitika, services outdoor recreation and conservation.
  • Gerard Bullimore, Kumara, services community and sport.
  • Margaret Hamilton Campion, Whanganui, services community.
  • Garrick Alan Child, Manurewa, services hockey.
  • John Leonard Clark, Auckland, services community.
  • Geoffrey Robert Crutchley, Ranfurly, services water management.
  • Elizabeth Jean Curtis, Havelock North, services music.
  • Elizabeth McInnes Dickens, Auckland, services Girls Brigade.
  • William Peter Dixon, Paraparaumu, services Coastguard.
  • Pete Donaldson, Katikati, services Coastguard.
  • Rodney Kelvin Eatwell, Blenheim (deceased), services community and outdoor recreation.
  • John Gordon Elliott, Auckland, services community.
  • Kenneth Donald Fairbrother, Kaiapoi, services seniors and disabled.
  • Paul Ernest Gay, Invercargill, services outdoor education.
  • Marilyn Anne Glover, Auckland, services community and education.
  • Jacqueline Goodison (Jackie Clark), Auckland, services women.
  • Colleen Janet Grayling, Auckland, services wildlife conservation.
  • Elizabeth Ann Haylock, Akaroa, services Returned and Services’ Association and community.
  • Graeme Leslie Hoole, Putaruru, services Fire and Emergency New Zealand and community.
  • Douglas George Hutchinson, Hawera, services conservation and community.
  • Lindsay Howard Kerr, Rangiora, services sport.
  • Donald Henry John Kirdy, Ashburton, services cycling.
  • Sheryl Anne Law, Manurewa, services hockey.
  • Gwendoline Eileen Lawson, Whangarei, services sports administration. Salamina Kaliatama Leolahi, Auckland, services Niuean community.
  • Neill Livingstone, New Plymouth, services taekwondo.
  • Pauli Hifo Ma’afu, Gisborne, services Pacific community.
  • William John McLachlan, Invercargill, services Fire and Emergency New Zealand and community.
  • Heather Yvonne McLean, Tauranga, services genealogy and historical research.
  • Michael Joseph Merrick, Waitara, services community.
  • Richard Morton Mitchell, Whanganui, services community and music.
  • Heather Juliet Moore, Hamilton, services community.
  • Janice Robyn Kathleen O’Connor, Auckland, services local government and community.
  • Garry William O’Neill, Palmerston North, services historical research.
  • Kevin George O’Sullivan, Auckland, services Coastguard.
  • Brian Hart Parker, Christchurch, services community.
  • Janet Evelyn Pentecost, Rangiora, services community, particularly seniors.
  • John William Pullar, Whakatane, services community.
  • Ross Richards, Auckland, services community.
  • Patricia Anne Roser, Tauranga, services Coastguard and children.
  • Ngaire Ethel Rowe, Palmerston North, services community.
  • Ronald William Rowe, Palmerston North, services community.
  • Florence Melva Shearman, Cambridge, services seniors.
  • James Frederick Simpson, Gisborne, services Fire and Emergency New Zealand and community.
  • Graeme John Smith, Tapanui, services community and theatre.
  • Tracey Lyn Swanberg, Auckland, services victims of domestic violence.
  • Derek Teariki, Hastings, services Cook Islands community.
  • Alison Muriel Thomson, JP, Hastings, services community.
  • Rev Tauinaola Tofilau, Papakura, services Pacific community.
  • Rev Penesikoto Togiatama, Auckland, services Niuean community.
  • Alison Grace Vautier, JP, Waikanae, services community.
  • Elsie Valentine Walkinshaw, Christchurch, services community.
  • Walter James Walsh, Gisborne, services community and broadcasting.
  • Anthony Graham Warren, Kaikohe, services youth.
  • Eileen Isobel Whaitiri, JP, Chatham Islands, services Maori and community.
  • Derek Meredith Williams, Auckland, services Welsh community and athletics.
  • Dr Allan Young, Palmerston North, services ethnic communities and dentistry.

NZAM (New Zealand Antarctic Medal)

  • Prof Patricia Jean Langhorne, Dunedin, services Antarctic science.
  • Andrew Leachman (posthumous), Nelson, services New Zealand Antarctic maritime capabilities and scientific research.

DSD (New Zealand Distinguished Service Decoration)

  • Serviceman S, services New Zealand Defence Force.
  • Lieutenant-commander Jan Joseph Tupuola Peterson, services NZ Defence Force.
  • Colonel Ruth Leonie Putze, services NZ Defence Force.

You may be interested

Police Seek Information After Stock Theft In Waimumu, Southland
News, Rural
355 views
News, Rural
355 views

Police Seek Information After Stock Theft In Waimumu, Southland

News Desk - May 20, 2019

Police would like to hear from anybody who was in, or passing through, the Waimumu area south-west of Gore, between…

Otatara Sections For Private Sale
Property
403 views
Property
403 views

Otatara Sections For Private Sale

Property Hub - May 20, 2019

Advertorial: The Otatara area provides walking tracks throughout Sandy Point plus horse trekking, water skiing, power boating, speedway, Teretonga Park…

Funeral Notices – Monday 20th May
Funeral Notices
997 views
Funeral Notices
997 views

Funeral Notices – Monday 20th May

Notices - May 20, 2019

If you would like your recently lost loved ones death / funeral notice or memoriam listed here, contact your Funeral…